Filmy grozy od zawsze przyciągają do kin mnóstwo widzów, którzy lubią się bać. Takie emocje zapewniają im między innymi thrillery, pod warunkiem oczywiście, że są dobrze napisane, wyreżyserowane i zagrane. Przykładem produkcji, w której udało się to wszystko osiągnąć jest „Azyl” z 2002 roku. Stworzony przez doskonale znanego nam Davida Finchera film to trzymający a ciągłym napięciu obraz, który bez wątpienia spodoba się każdemu miłośnikowi tego gatunku.

tablet photo

Wciągająca historia nieudanego włamania

Na początku filmu poznajemy dwie główne bohaterki. Meg Altman i jej córka Sarah właśnie przeprowadzają się do swojego nowego domu, który znajduje się w centrum Nowego Jorku. Choć dom ten wygląda dość niepozornie, kryje w sobie bardzo wyjątkowe pomieszczenie, czyli tytułowy azyl. Miejsce to jest częścią jednej z sypialni i pozwala zamknąć się w nim od środka, chroniąc mieszkańców przed ewentualnym zagrożeniem. Jest ono wyposażone w monitoring pozwalający obserwować cały dom oraz między innymi w żywność.

To niezwykle ciekawe miejsce szybko okazuje się być także bardzo przydatne, gdy nocą do domu włamuje się trzech mężczyzn, przekonanych o tym, że jest on wciąż niezamieszkany. Przestraszone lokatorki natychmiast zamykają się w azylu, ale nie wiedzą, że właśnie w nim znajduje się to, po co przyszli włamywacze. Zaczyna się więc niesamowicie napięta wojna nerwów, gdy każda ze stron chce jak najszybciej wyjść z opresji. Komu uda się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę?

„Azyl” – oglądaj ten wciągający thriller online

Widzowie nie mają wątpliwości, że „Azyl” to rasowy thriller, który wciąga praktycznie od samego początku. Atmosferę swego rodzaju niepokoju da się w nim wyczuć już w momencie, gdy Meg i Sarah wprowadzają się do nowego domu i utrzymuje się ona do samego końca. David Fincher stworzył bardzo wiarygodny obraz, pokazując nam tę historię w perspektywy każdej z głównych postaci. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy wczuć się w mechanizmy stojące za procesem podejmowania przez bohaterów kolejnych decyzji.

Jodie Foster i Kristen Stewart stworzyły świetny duet grając matkę i córkę ukrywające się w azylu. Ogromne brawa należą się jednak również aktorom wcielającym się w postaci włamywaczy. Forest Whitaker, Jared Leto oraz Dwight Yoakama doskonale sportretowali przestępców o bardzo różnych charakterach, za którymi stoją odmienne motywy postępowania. „Azyl” to thriller, który każdy fan tego gatunku po prostu musi zobaczyć. Zwłaszcza, że można to zrobić zupełnie legalnie, korzystając z telewizji internetowej. Zdecydowanie warto!