Narzędzia do edycji zdjęć oraz grafiki posiadają różnorodne funkcje. Jedne są bardziej rozbudowane, inne zawierają tylko podstawowe funkcje. Nowicjusze mogą mieć trudności z obsługą zaawansowanych programów w fazie wstępnej przygody z fotografią. Program graficzny dla początkujących powinien charakteryzować się przede wszystkim intuicyjnością. Nie mniej jednak dzięki tutorialom dostępnym w Internecie nawet amator poradzi sobie z obsługą nawet bardziej skomplikowanego narzędzia.

Paint.NET

To polecany program dla początkujących pasjonatów fotografii. Jest wyposażony w przyjazny oraz intuicyjny interfejs. Podstawowe opcje edycji zdjęć to m.in.: zmiana rozmiaru obrazu, obracanie pliku, eliminacja efektu czerwonych oczu, zmiana nasycenia oraz kontrastu. Poza tym program umożliwia tworzenie ciekawych efektów, takich jak rozmycie, stylizacja, czy redukcja szumu. Co więcej, program umożliwia pracę na warstwach. A zatem nie jest to tylko proste narzędzie, ale i ma zaawansowane funkcje.

PhotoScape

Umożliwia nie tylko edycję zdjęć, ale jest i ich przeglądarką, zawierającą informacje na temat zdjęcia, przykładowo gdzie zostało wykonane. Narzędzie pozwala na zmianę kadru, czy proporcji pliku, obracanie, wyprostowanie horyzontu. Dzięki dostępnym suwakom można zmienić jasność, głębię, czy nasycenie kolorów. Oprócz podstawowej edycji zdjęcia program wyposażony jest w obszerną gamę przeróżnych filtrów. Poza tym można skorzystać ze wbudowanych nakładek, czy też ramek, które upiększają fotografie. Ciekawym dodatkiem jest również kolaż zdjęć, czy tworzenie GIF-ów.

PhotoFiltre

Ma intuicyjne oraz bardzo proste w obsłudze menu, oraz jest darmowy. PhotoFiltre to idealny program graficzny dla początkujących amatorów fotografii. Jest wyposażony we wszelkie niezbędne narzędzia do obróbki zdjęć, a także do tworzenia grafiki. Umożliwia m.in. korekcję gamma, zmianę kontrastu, nasycenia czy jasności. Za sprawą wbudowanych filtrów w szybki sposób diametralnie zmienimy wygląd zdjęcia. Dostępne wtyczki pozwalają na rozbudowę programu.